Odzyskiwanie danych z macierzy RAID zręczny serwis.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Przywracanie danych z macierzy RAID instytucja  wspaniała zalecenia.
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID Najczęstsze pytanie, jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z macierzy RAID, brzmi: „Jak odzyskać dane z macierzy RAID, w której wszystkie dyski są nienaruszone i działają?”. W rzeczywistości nie ma powodów do zmartwień. Jest to problem konfiguracji! Jeśli jeszcze nie skonfigurowałeś swojego serwera do przechowywania danych w trybie blokowym, to nie masz problemu z odzyskaniem danych. Wystarczy, że wiesz, jak rozwiązać problem z urządzeniem NAS, skopiować odpowiednie pliki konfiguracyjne z jednego dysku twardego na drugi i skonfigurować bramę SAN tak, aby korzystała z nowego dysku.

Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0,1 w pomocna pomoc.

Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, pozwól mi najpierw podzielić się małą historią o mnie i odzyskiwaniu danych z macierzy RAID w naszym domowym centrum kolokacyjnym. Kilka lat temu musiałem przejść na znacznie bardziej zaawansowaną konfigurację macierzy RAID mirroring, aby sprostać niezwykle dużemu obciążeniu pracą związaną z szybkim dostępem do danych z naszych taśm archiwalnych. Do tego wszystkiego używaliśmy pojedynczego lustrzanego dysku twardego: po jednym dysku na każdym z dwóch szybkich nadmiarowych łączy sieciowych, które obsługiwały naszych głównych klientów. Cały system był zasilany z dwóch zasilaczy Dell Powerines podłączonych do zapasowego systemu baterii UPS. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID nie wchodziło w grę, ponieważ musielibyśmy restartować system za każdym razem, gdy ściągaliśmy duży plik danych z dysków archiwalnych.

Przywracanie danych z macierzy RAID 0+1 serwis.

Jak więc wygląda odzyskiwanie danych z macierzy raid? Cóż, istnieją pewne podejścia, które sprawdzają się bardzo dobrze w teorii, ale gorzej w praktyce. Moje własne doświadczenia z odzyskiwaniem danych raid z macierzy raid były mniej niż zadowalające. Najczęściej stosowanym podejściem jest dwudyskowy schemat odzyskiwania danych z macierzy raid. Zasadniczo polega on na zastosowaniu pojedynczego napędu optycznego w konfiguracji Raid 0, który służy jako docelowy punkt odczytu/zapisu dla wszystkich uszkodzonych dysków w macierzy.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 co pozostaje znać.

Gdybyśmy jednak próbowali skorzystać z tego schematu dzisiaj, musielibyśmy liczyć się z niemal dwukrotnie większą utratą danych niż w przypadku pojedynczego fizycznego dysku raid. Taka sytuacja wymagałaby od nas użycia dwóch oddzielnych maszyn wirtualnych do obsługi żądań odczytu/zapisu na fizycznym dysku twardym Raid 0. Moje doświadczenie z serwerami VMWare ESX Server działającymi na ESX Hypervisor nauczyło mnie, że VMWare Virtual Machine Manager nie powinien być unikany, a w rzeczywistości może być użyty do znacznego zwiększenia przepustowości maszyn wirtualnych. Był to główny powód, dla którego podjęliśmy próbę odzyskania danych z macierzy raid przy użyciu jednego obrazu systemu operacyjnego – maszyny wirtualne radzą sobie w tym środowisku doskonale.

Następną rzeczą, którą wypróbowaliśmy, było wykonanie migawki systemu logicznego w czasie nieudanej operacji. Nie chcieliśmy wykonywać migawki w momencie nieudanej operacji, ponieważ chcieliśmy móc użyć jej do odzyskania danych za pomocą różnicowej kopii zapasowej. Ostatecznie wykonaliśmy migawkę w momencie awarii. Dzięki temu dane dla logicznego systemu operacyjnego i dysku z pamięcią nieulotną pozostały nienaruszone, jednak dane na dysku twardym zostały zdecydowanie utracone. W wielu przypadkach możliwe jest odzyskanie całego logicznego systemu operacyjnego z jednego obrazu logicznego systemu operacyjnego przy użyciu trybu ratunkowego odczytu/zapisu.

Ostatnią metodą, którą wypróbowaliśmy w celu odzyskania danych z dysku R Raid, było uruchomienie systemu operacyjnego z płyty Live CD, którą utworzyliśmy przed nieudaną operacją. Do uruchomienia systemu operacyjnego użyliśmy dysków z innych naszych OSD (Symbolic OS, SuSe Linux i DEX). Mimo że system operacyjny można było uruchomić, okazało się to bardzo problematyczne ze względu na fakt, że nie sformatowaliśmy pozostałych partycji systemu operacyjnego, tak jak w przypadku utworzenia obrazu dysku RPM lub FAT podczas próby wykonania raidu systemu logicznego. W rzeczywistości, jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z obrazami Live CD lub dysków RPM, wiesz, że tworzenie obrazu z tych dysków nie tylko sformatuje inną partycję, ale także utworzy obraz Live CD.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID zalety normalnego zakładu.

W naszym przypadku nie stanowi to większego problemu, ponieważ próbowaliśmy jedynie przeprowadzić aktualizację macierzy raid w miejscu instalacji. Jednak w przypadku tworzenia obrazu dysku RPM możliwe jest, że takie operacje mogą spowodować awarię odzyskiwania danych z macierzy raid. Jeśli nie masz Live CD lub innego tego typu oprogramowania zainstalowanego w systemie w czasie próby odzyskania danych raid, jest całkiem prawdopodobne, że zakończy się to niepowodzeniem. Jeśli jednak masz zainstalowane te inne narzędzia, a odzyskiwanie danych raid nie było częścią procesu aktualizacji, istnieje duża szansa, że możesz odzyskać macierz raid z powodzeniem. W tym przypadku uważamy, że należy korzystać z obu metod, chyba że jest to absolutnie wymagane przez sprzęt.

Niestety, nie udało nam się znaleźć żadnej dokumentacji, która wskazywałaby, która metoda jest najlepsza w tym konkretnym przypadku. Zakładamy, że jeśli zdarzyło się to raz, to może zdarzyć się ponownie – prawdopodobieństwo tego jest większe niż w przypadku większości ludzi. Niemniej jednak stwierdziliśmy, że problem ten można rozwiązać, korzystając z obu metod. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozwiązać problem z odzyskiwaniem danych z macierzy RAID, powinieneś przeczytać część 5 naszego przewodnika po macierzach RAID, która omawia ten temat bardziej szczegółowo. Do tego czasu, jeśli doświadczysz awarii macierzy Raid, zalecamy albo spróbować prostego upgrade’u macierzy, albo zainstalować najnowszy darmowy obraz live CD z OST, aby rozwiązać problem. Naprawdę nie ma nic do stracenia!

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *